Autor Tema: Judino uvo? (Auricula auricularia judae)  (Pročitano 824 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Judino uvo? (Auricula auricularia judae)
« poslato: 27.Mar. 2013, 14:22:26 »
Ovaj put sam prilično ubeđen da sam pogodio :)

Slikana na Fruškoj gori, nadomak Vrdnika, 17. aprila 2011.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Judino uvo? (Auricula auricularia judae)
« Odgovor #1 poslato: 27.Mar. 2013, 14:32:30 »
To bi i moja baba da je živa prepoznala  ;D
Ja sam danas 5 sati proveo pokušavajući da odredim jednu malu askomicetu koju sam našao na truloj zeljastoj biljci (ne znam kojoj). Imam i snimke mikropreparata ali nisam stigao ni do roda. Užas jedan kako su teške.

zatvorene

otvorene
« Poslednja izmena: 27.Mar. 2013, 14:43:30 Dragisa Savic »

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #2 poslato: 27.Mar. 2013, 14:59:38 »
Početni nivo poznavanja gljiva - "Dragišina baba".  :-[   :)

Fala lepo, ja ću tu tvoju odavde samo da krstim kao kaktus...  :-X  :o

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 27.Mar. 2013, 17:42:40 »
Saša, Dragiša je duhovit momak. Nemojte vi njega baš za ozbiljno. Drugi vam neko može ponuditi dedin nivo. Pa neko tetkin. Itd. Gde će vam biti kraj ako sve te kurseve budete pohađali? No, pretpostavljam da ste početnik u mikologiji pa u najranijim danima gljivarstva sve je užasno teško, slično i izazvono. Znam gljivare sa prilično dugim stažom koji vrstu Auricularia auricula Judae mešaju sa Auricularia mesenterica, pa sa Exidia glandulosa, E. truncata itd. Vi ste vaše judino uvo dobro odredili. Samo napred.
A, poštovani Dragiša, vi koji se od nas sa svojim mikrogljivama udaljavate kao kometa od Zemlje, vaša izabranica mogla bi biti Dasyscyohus mollissimus (0,5 - 2 mm), ili neka druga iz ovog roda koje se javljaju isključivo na biljnom otpadu (satrulim listovima raznog drveća, a još češće na trulim zeljastim biljkama), recimo D. sulfureus. Obe pomenute vrste su prolećne, a i druge iz ovog roda češće su prolećne nego drugih godišnjih doba.
Pozdrav, Ibrahim

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #4 poslato: 27.Mar. 2013, 18:07:52 »
Pa taman posla, šalimo se mi i razumemo.  ;)
U mikološke vode još nisam zakoračio, za sada samo gledam sa strane i povremeno bacam kamenčiće.  :D
Hvala na ohrabrenju. :)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 27.Mar. 2013, 18:33:11 »
U međuvremenu sam je odredio, najverovatnije Trichopeziza leucophaea. Interesantno je da s obzirom na naziv (leuco-) gljiva bi trebalo da je skroz bela a nije. U stvari na internetu ima i skroz belih ali i (puno više) ovakvih kao moja.
Dasyscyphus sulphureus je stari naziv od Belonidium sulphureum, veoma slična ovoj, nju već imam od ranije http://www.naturefg.com/pages/b-fungi/belonidium%20sulphureum.htm. Ona je veća i žuća, tj. zlatnija kako joj i ime kaže.
Dasyscyohus mollissimus je isto stari naziv od Lasiobelonium molissimum, koja takođe dolazi u obzir. Sutra ću ponovo praviti mikro preparat pošto se na ovom ništa ne vidi.
« Poslednja izmena: 27.Mar. 2013, 19:00:28 Dragisa Savic »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 28.Mar. 2013, 16:40:28 »
Ibrahime, obojica smo bili u pravu, vrsta je Lasiobelonium mollissimum, a Dasyscyphus mollissimus i Trichopeziza leucophaea su joj sinonimi.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 28.Mar. 2013, 18:29:39 »
Hvala. Raduje me, ali i žalosti jer je ova vest prekrila onu o vašem 505 sa crtom. Bojim se da to mnogi neće, ako ne vide u najavi poslednja vest, primetiti. A voleo bih da primete. To je po meni izvanredan rezultat.