Autor Tema: Neka zamiriše vanila [Lilium martagon i 5x Orchidaceae CG/Sb]  (Pročitano 1592 puta)

ihi

• Leptir
Na mojim zavičajnim terenima, na kojima provodim celo leto, u neznanju uđem čas na teritoriju Srbije, čas se vratim na teritoriju Crne Gore.
Evo nalaza 001 sa oboda Pešterske visoravni, Vlahovi, mikrolokacije Gradina. Ovaj interesantni cvet, vanilina orhideja, nije tako čest, bar tako sam pročtao u literaturi.
A ova prekrasna vatrena orhideja, skrivena drugim travkama i cvećem, predsatavlja radost za oči.
No, ni ovaj ljiljan iz krečnjačkog kamenjara, visine preko 1. m, neće nas ostaviti ravnodušnim.
Gledajte, živajte, ako znate imenujte.
Pozdrav, Ibrahim
« Poslednja izmena: 24.Dec. 2013, 14:52:08 jozi »

ihi

• Leptir
Odg: Neka zamiriše vanila
« Odgovor #1 poslato: 23.Mar. 2013, 08:34:58 »
Nastavak za oči i nos

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 23.Mar. 2013, 09:39:51 »
03 Orchis morio
04 Lilium martagon
05 Orchis tridentata
06 Dactylorhiza maculata

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 23.Mar. 2013, 10:53:17 »
Hvala Dragiša.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 10.Dec. 2013, 00:02:20 »
Ihi možete li nam dati koordinate za ovu lokaciju - Gradina?

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 10.Dec. 2013, 05:44:44 »
Joži,
sve što znam dao sam u svom u tekstiću Neka zamiriše vanla. Ja ne znam gde je granica Srbije i Crne Gore na tom prostoru, ona nije obeležena. I ja nemam koordinatni sistem pa lutam po mraku.
Izvinjavam se zbog svoje nespremnosti i geografske nepismenosti.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 11.Dec. 2013, 00:40:56 »
evo nalaza sa oboda Pešterske visoravni, Vlahovi, mikrolokacije Gradina.
Ihi, iskreno rečeno malo ste me iznenadili - dali ste tačan naziv lokacije, sa vaših zavičajnih terena, pa ipak nemate koordinate. Ali Pešter je ogroman, to je sigurno. A granica baš krivuda na sve strane, u potpunosti prihvatam argument... (Plus ja ovde pišem u maniru kao da znam taj kraj :-X a nažalost ni blizu nisam boravio, niti ću na moju veliku žalost boraviti uskoro :() NE, niste geografski nepismeni, ja sam se sa GPS-om u ruci gubio u sred ravnice u Vojvodini :o ::) istina u kraju gde ranije nisam bio.

OK, ja sam ipak poput geo-prirodnjačkog detektiva istraživao i pokušao da lociram umesto vas. GE javlja jednu Gradinu kod Tutina (breg, oko 900 m), što je ipak daleko od Rožaja, dok malo bliže ima - oko 40 km prema zapadu, kod Bijelog Polja - vrh 1006 m visok koji se isto zove Gradina. Na samom Pešteru nalazi se jedan zaseok Gradina, na 1185 m, nešto iznad Suvog Dola. Taj problem sa istim toponimima čak i u neposrednoj blizini jedan drugom je izluđujući faktor za biogeografa!

No ono za šta sam ubeđen da ste Vi posetili pronašao sam na ruskoj vojnoj mapi, koja pokazuje vrh Gradina (1689 m) oko 15 km severno od Rožaja na samoj granici. U stvari, granica koja se u vidu luka uvija ka Srbiji prolazi svega oko 110 metara od samog vrha, pa tako praktički dobijamo istu UTM kocku za obe države - DN25. U stvari, začeli smo interesantnu problematiku, jer je sve navedeno ili Srbija ili odmah na granici, a deluje kao baš zabačen kraj. Zato su nam i podaci odavde neprocenjivi!

Suma sumarum: uneo sam kod nas ove fantastične nalaze i fotke samo tako 8) bez i malkice griže savesti. (Inače ovaj toponim, pod brojem 1857, već je bio uveden u našoj bazi, i to od admina, što znači da je importovan iz neke šire korišćene baze toponima.) Samo nisam uneo ljiljan - Njeguši su ipak dosta južnije od tog.
« Poslednja izmena: 11.Dec. 2013, 01:59:01 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 11.Dec. 2013, 06:13:07 »
U pravu ste Jozi, zapravo Rusi su u pravu. Da, ta Gradina je petnaestak kilometara severno od Rožaja, a prema pešterskom selu Suvi Do, koje se vidi sa Gradine.
Kada pominjem ovaj toponim, moram da kažem da je to jedno neverovatno neobično kupasto uzvišenje na krečnjačkoj podlozi, sačinjeno od sasvim drukčijeg, lomljenog kamena. Moguće je da je to tumulus, no to niko nije istraživao. Trebalo bi mnogo novca i rada da se to ispita.
I prilažem 4 fotografije tog terena. Na fotografiji 02 se vidi, u donjem delu, peštersko selo Suvi Do.
Selo Njeguši je bez dileme na crnogorskoj teritoriji na desnoj strani reke Ibra, petnaestak kilometra nizvodno od Rožaja.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 11.Dec. 2013, 15:33:46 »
Hvala u ime svih na ovom od mene "isprovociranom" ekstra prilogu!

Dođe mi da sednem na voz i odmah odem tamo. U vezi stim, naravno to je krš, da li ste se leti susretali sa zmijama (kojih se ja dosta bojim)?
A to za tumulus* - ostao sam bez daha - ne izgleda samo pretpostavka! (Čak se iznad njega na vašoj fotografiji vidi NLO :D muva naravno, ali bi neki skloni mistici tako protumačili.)
--------------------------
*Tumulus za dibiduse poput mene koji nisu znali odma izprve = veštačka humka, drevna nekropola i sakralno mesto

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 11.Dec. 2013, 17:24:08 »
Joži, ako sednete na voz pre ćete stići Tunguzije nego do Pešteri. A ni u Rožaje, ako krenete da planinu osvojite s rožajske strane (vođeni mapom ruskih topografa). Vozovi u ove krajeve na voze.
Zmija verovatno ima, ali one su dobre pa nam se ne podmeću, kao ona smukulja sa vrela Ibra koju ste mi svojevremeno determinisali. Nisam sreo ni jednu zmiju na Gradini, a nisam čuo ni od pastira da su ugroženi, kao ni njihove ovce. Otuda ne dobijamo otrov već ovčji (sjenički) sir.
I nisam igrao poštenu igru sa podmetanjem NLO. Znao sam da će neko to proglasiti svemirskim objektom koji se vrzma oko grobnice ilirskog, tračkog, dačkog ili slovenskog kneza.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 12.Dec. 2013, 01:39:02 »
Ihi, ne znate Vi mene, ja sam skakao iz voza i gde ničeg nema! Ne bukvalno, ali kondukter je vikao zamnom da tamo nema stanice ;D
Ide voz do Bara zar ne, a onda ja siđem negde sa ruskom mapom i ako hoću naćiću ja to... poznaje mene i crnogorska policija ;D ali o tom drugi put ;)
Šalu na stranu, možda bi bilo bolje da sačekam i odem s Vama, kad smo već na forumu.
A za zmije, kakav ja ispao biolog a plaši se... Samo se interesujem, jer niko od Vas bolje neće znati. Nisu svi krajevi sa zmijama tako bezazleni, pričali mi lokalci u istočnoj Srbiji da u branje gljiva idu samo u gumenim čizmama, jer zna zmija da iskoči. A ja baš nisam tip koji proverava da li je otrovna ili nije... kad na putu zmija sunča, ja odem drugim, nek se ona samo odmara, meni ne smeta nimalo :P Pa tek kad vam projuri 2-3 blavora (a i nije zmija) pored noge, a nedajbože ispod onda kao ja kupite svoje prnje, tj. dižete šator ako ste logorovali usred makije, kao jednom na moru ja pametan.

A to za mape, nemojte potcenjivati ruse, do drugog sv. rata nisu imali mapu ni svoje zemlje, pa su onda odlepeli i napravili mapu celog sveta do detalja 1:25000. Ipak je to svetska sila. (I Amerikanci su pravili mape, pa su leteli u planinu helikopterima, ni blizu ruskim.)

Priložio detalj CG da se vidi o čemu govorim. Sa ovakvom mapom u GPSu nema plakanja...
« Poslednja izmena: 12.Dec. 2013, 02:45:58 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 12.Dec. 2013, 06:06:54 »
Hvala Joži na isečku mog zavičaja prikazanam na ruskoj mapi.
Daleko bilo da potcenjujem ruske mape i rad ruskih topografa. Ja imam neke austrougarske karte u razmeri 1:20000, koje su naši iz Zavoda osvežavali docrtavanjem novoizgrađenih puteva.
Inače, veliki maštar Borhes govori o jednom čoveku koji ima nameru da pravi mapu 1:1
Eh, da li ćemo mi to doživeti.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #12 poslato: 12.Dec. 2013, 11:59:52 »
Ibrahime
Bio sam jednom u selu Ugao(par km zapadno od sela Suvi do).
Obilazili smo vrhove Žilindar, Štedim i Maja Bunar.
Gradina pripada oblasti Hum, koliko mi se čini, ti bolje znaš.
Zaista zanimljivi tereni, do njih se lakše stiže preko Novog Pazara.
Pozdrav, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 12.Dec. 2013, 18:20:26 »
Dejane, hvala za Novi Pazar, dotle valjda ide i voz ili neki bus ;)

ihi

• Leptir
Odg: Neka zamiriše vanila [Lilium martagon i 5x Orchidaceae]
« Odgovor #14 poslato: 12.Dec. 2013, 21:05:36 »
Jozi, opet nemate sreće, voz ne ide do Novog Pazara, nema pruge, a nikada je nije ni bilo. Nego hajde da vam omogućim da se prebacite onim NLO-m koji lebdi iznad Gradine (uočili ste ga na fotografiji).
Šalu na stranu, to su neviđeno lepi predeli. Do Pešteri se stiže iz raznih pravaca. I od N. Pazara, i od Tutina, i od Ivanjice, i od Rožaja, Prijepolja, Bijelog Polja. Pešter, odnosno samo visoravan, velika je kao Deliblatska peščara, oko 60 km, tako mi se čini. Potreban je auto. A i vodič. Putevi nisu naročito obeleženi. Ja sam, bez obzira što mi je to blizu, samo jednom bio. Na Gradini sam bio 3-4 puta. Znam da koz selo Suvi Do protiče jedan potok i neko mi je doneo iz tog potoka punu teglu crnih školjki, sličnih morskim mušulama/dagnjama. Ne da ih jedem već da se uverim u nalaz. Nemam pojma o tome, ali bez obzira na moje neznanje, bio sam totalno zbunjen.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #15 poslato: 12.Dec. 2013, 23:28:27 »
Naravno da su planine izazov, i samoubilački bi bilo krenuti sam. Nego znam da su Crnogorske planine u poslednje vreme popularne za planinare-amatere iz zapadno-srednje Evrope. Kad sam pre nekoliko (dosta) godina išao da ptičarim u Ulcinj, bila je baš grupa planinara, neki Česi, koja je izašla iz voza u malom mestu i krenula putem planina. Već onda sam rekao sebi - a što bih ja bio veći slabić nego ovi smotani zapadnjaci.
Naravno, to je za sada samo san. A snovi su da se ostvare. Prepreka biće novac, loše planiranje, dehidracija i eventualno, ujed neke zmije :D

ihi

• Leptir
« Odgovor #16 poslato: 13.Dec. 2013, 06:15:12 »
Malo smo se udaljili od teme, ali Jozi, zašto sve vidite crno? U šumama i na planinama ima rusalki, vestalki i sličnih pomoćnica. Kada vide da ste klonuli, pritrčaće vam u pomoć. Daće vam čak i veštačko disanje. A šta vi mislite, kako bih ja kao sedamdesetogodišnjak uopšte izašao živ iz šume da mi one ne pomažu. Pa, naravno, i  posle one letošnje strašne šumske "saobraćajke" bile su mi od pomoći. Zalečile su mi rane. Jedva čekam da odem na to prelepo mesto, jedno od pet rožajskih staništa leptira apolona.