Autor Tema: Prvo skoči pa reci hop  (Pročitano 1481 puta)

ihi

• Leptir
Prvo skoči pa reci hop
« poslato: 14.Mar. 2013, 07:22:18 »
S obzirom da će sada proleće i da će sve što je zasejano (pa i jaja) krenuti da skače, puzi, leti, eto mene da iskoristim priliku dok se to ne dogodi da prikažem nekoliko dugoležećih skakača. Naravno, i da dobijem od specijalista dijagnozu šta je šta, ko je ko.

ihi

• Leptir
Odg: Prvo skoči pa reci hop
« Odgovor #1 poslato: 14.Mar. 2013, 07:24:19 »
nastavak skakača

Slobodan Ivkovic

• Guseničica
  • **
« Odgovor #2 poslato: 15.Mar. 2013, 00:19:17 »
001 - nije Chorthippus brunneus nego Arcyptera fusca
002 - Stauroderus scalaris
003 - Poecilimon, ali koji ne mogu sa fotografije odrediti
004 - Poecilimon fussi ili Poecilimon thoracicus, i kod njega nisam siguran
005 DSCN6884 - Psorodonotus fieberi
006 - Pholidoptera griseoaptera
007  - Eupholidoptera chabrieri
008 Oedipoda caerulescens - Oedipoda caerulescens

Pretpostavljam da je ovo fotografisano na planini?

Pozdrav.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 15.Mar. 2013, 07:11:03 »
Slobodane,
hvala vam mnogo. Puno ste me obradovali.
Da, svi su sa rožajskih brda i planina.
Ako vas zanima, mogu vam još nekoliko predstaviti. Ako vas interesuju fotografije, mogu vam ih poslati u boljoj rezoluciji.
Poslednjeg skakavca 008 determinisao sam na osnovu vašeg saveta kada ste se osvrnuli na temu Mimezis.
Pozdrav, Ibrahim

Slobodan Ivkovic

• Guseničica
  • **
« Odgovor #4 poslato: 17.Mar. 2013, 13:26:20 »
Ibrahime,
nema na čemu, drago mi je da je taj savet poslužio  :)
Možete okačiti još par fotografija (mada ne mogu da garantujem da ću moći sve da ih determinišem do vrste), a što se tiče slanja fotografija, ne morate, pošto imam te vrste fotografisane, ali sa Vlasinskog jezera.
Pozdrav.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 18.Mar. 2013, 05:54:15 »
Poštovani Slobodane,

bio sam slobodan da vam u ovom paketu pošaljem još četiri fotografije skakavaca. Naravno, možete a i ne morate se na njih osvrtati. Da ponovim, vrlo ste me obradovali prethodnim javljanjem i ja sam vam na tome zahvalan.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 18.Mar. 2013, 14:11:42 »
Zaboravio sam da napomenem, a imao sam nameru u jutrošnjem javljanju da kažem da su pojedine vrste skakavaca vrlo opasne po garderobu i tekstil. Znam da su za to znali i kosači koji su u vreme košenja livada sklanjali svoje košulje i džempere da im ih skakavci ne progrizu.
A pre nekoliko godina moja supruga je ostala bez kišne kabanice koja je bila okačena na čiviluku pored prozora, ispred kojeg je bila livadica. I pošto su dani bili lepi pa nije bilo potrebe za kabanicom, skakavac (delinkventa sam uhvatio, bio je to ovaj sa slike 12) Tettigonia viridissima (ako sam ga pravilno identifikovao), na miru je radio više dana i izgrickao je rukav zelene kao trava kabanice od polivinila na komadiće kao da je to neko radio žiletom.
Uzalud je moja supruga protestovala, štetu nismo mogli da naplatimo. Štetočina mi je sa dlana odletela u prirodu.

Slobodan Ivkovic

• Guseničica
  • **
« Odgovor #7 poslato: 18.Mar. 2013, 16:44:40 »
Poštovani Ibrahime,

Ovo je već malo teža grupa za determinaciju, pa nisam ni odredio do vrste, jer kod njih ni pod lupom ne mogu biti  100% siguran koja je vrsta.

09 - Poecilimon sp.
10 - Isophya sp.
11 - ovo je larva, ali nikako ne prepoznajem koja vrsta je u pitanju
A na poslednjoj slici jeste Tettigonia viridissima. Što se tiče toga da skakavci progrizu odeću, ja još nisam imao prilike da to vidim, ali zato znam da mogu dobro da ugrizu, pošto sam to osetio na sopstvenoj koži  :)
Pozdrav.