Autor Tema: Prvi Smrcak 9.03.2013  (Pročitano 10670 puta)

ihi

• Leptir
Odg: Prvi Smrcak 9.03.2013
« Odgovor #20 poslato: 24.Mar. 2013, 14:54:25 »
I ja sam malo boljeg raspoloženja, hladno je ali sunce izgrejava. Biće valjda ovog proleća smrčaka.
Ne bih hteo da pišem o etimologiji imenice smrčak na srpskom jeziku, mislim da sam je 100% odgonetnuo, o tome sam na nekoliko mesta pisao, ali hteo bih i ja da ispričam jednu anegdotu a u vezi smrčaka.
Naša prijateljica Francuskinja, prevodilac, došavši u Beograd u vreme sankcija (koje su bile uvedene protiv ondašnje Jugoslavije Srbije i Crne Gore), javila nam se, a mi smo je pozvali na ručak. Moja supruga je pripremila krem čorbu od vrganja i po jednoj vrlo delikatesnoj recepturi punjene smrčke servirane na listovima zelene salatem, šta je i očima bilo lepo.
Kada je naša gošća videla šta će jesti, a dobro je znala da su smrčci vrlo cenjeno jelo, jelo bogataša, podvrisnula je na francuski način: "O, la-la, odmah posle ručka idem da nazovem svoje priajtelje i da im javim da vi ovde pod sankcijama živite grozno, nemate šta da jedete pa siroti jedete smrčke!"

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #21 poslato: 30.Mar. 2013, 14:33:34 »
Što se tiče veličine Fruškogorskih smrčaka ove godine sam pronašao najveći primerak od 8.5 cm, mada su najčešće bili 4-5cm. Prošle godine najveći smrčak od 17.7 cm sam pronašao na ritu u parlogu pored Dunava. Evo još par slika ovogodišnjih smrčaka.

Stevan

lutalica

• Jaje
  • *
Help!
« Odgovor #22 poslato: 14.Apr. 2013, 19:42:41 »
Cao!

Nov sam ovde, i trebao bi mi savet...
Nasao sam ove u svome dvoristu. Nisam bio siguran da je Smrcak jer zivim u okolini Sombora i mislio sam da nije uobicajena za ovo podrucje! Daljim proucavanjem, (jer uvek tri puta merim pre nego sto secem) sam zakljucio da moze biti pripadnica i otrovnog smrcka! Ali nisam strucnjak pa bih ipak potrazio savet jednog.

Kao sto vidite na drugoj slici drska se spaja sa kapicom u sredini, dok, koliko sam ja razumeo treba da se spaja u dnu. Kada sam dalje gledao video sam da kod otrovne vrste drska ide skroz do vrha kapice. E to me zbunjuje jer ova je negde izmedju. Drska je suplja, ali ne bih se oslanjao samo na tu informaciju. Pa da li da jedem ili ne?

Hvala vam unapred ljudi!

ihi

• Leptir
« Odgovor #23 poslato: 14.Apr. 2013, 20:30:59 »
Dosta retka vrsta, Mitrophora fusca, i slabo zastupljena u literaturi. Sva gastronomska svojstva kao i Mitrophora semilibera.
Dobro ste uočili da se razlikuje od klasičnog smrčaka, ali ste pogrešili kada ste posumnjali da smrčci ne rastu u Somboru i okolini. Ne znam šta podrazumevate pod otrovni smrčak.
Sretno, Ibrahim

lutalica

• Jaje
  • *
« Odgovor #24 poslato: 14.Apr. 2013, 21:10:39 »
Pa nisam strucnjak, cak ni poznalavac. Tek nedavno sam poceo da se interesujem za ovaj divni hobi. A o tome sam citao na nekom stranom forumu gde su upozoravali na lazne smrcke, Verpe de boheme ili nesto slicno tome. Znam da zvucim glupo, ali kao sto rekoh, pocetnik sam, i volim tri pita da merim pre nego sto secem pa sam citao o svim mogucim upozorenjima itd.
« Poslednja izmena: 14.Apr. 2013, 21:54:33 lutalica »

ihi

• Leptir
« Odgovor #25 poslato: 14.Apr. 2013, 22:07:44 »
Da li ste tri puta merili a jednom sekli vašu Mitrophora fusca, s obzirom da to potncirate, ili se je rasekli bez merenja. Ako ste je isekli bez merenja, dobro ste je rasekli na jednake polovine.
Verpa bohemica je česta kod nas i jede se kao i Mitrophora semilibera. Odnedavno Verpu bije loš glas. I sam sam je jeo, naravno ne u velikim količinama. Nisam čuo da se neko njom otrovao. Zapravo, ne znam šta ona pravi loše.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #26 poslato: 21.Maj. 2013, 23:52:51 »
Obzirom na prinovi u grupi - prilično lep doprinos mikologiji! Svaka čast na načinu kako ste prezentovali ovaj nalaz!