Autor Tema: Carex pendula - viseća oštrica  (Pročitano 1421 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Carex pendula - viseća oštrica
« poslato: 11.Mar. 2013, 17:23:46 »
Kako determinacija vrsta iz roda oštrica (Carex) predstavlja priličnu gimnastiku, naročito za nekoga ko nije u botaničarskim vodama, do sada se nisam upuštao u takve vratolomije.  ;D
Ali, jednu vrstu sam iznova i iznova viđao na karakterističnom staništu - sama obala (pojas do nekoliko metara od obale) zasenčenih malih šumskih potoka na Fruškoj gori. I vrsta je predstavljala misteriju za mene, dok je jednom prilikom, krajem maja, nisam zatekao u cvetu i fotografisao.

U pitanju je Carex pendula (viseća oštrica), čiji klasići vise poput npr. resa breze. Prvi (i eventualno drugi) je muški, nakon kog slede 4-6 ženskih. Biljka je izrazito visoka - stabljika može biti i do dobrano preko metar.
Stanište (Flora Srbije): vlažna i zasenčena mesta, prvenstveno na silikatnoj podlozi; u nizijama i brdskim predelima kraj potoka.

Naravno, postoji veza između pojave šumskih planinskih potoka, ove vrste oštrice i vilinskih konjica iz roda Cordulegaster. :D
« Poslednja izmena: 11.Mar. 2013, 17:30:02 Saša Rajkov »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Carex pendula - viseća oštrica
« Odgovor #1 poslato: 11.Mar. 2013, 18:14:44 »
Počela sezona, Dragiša se ne javlja... Pre nego što bih ja ili neko drugi ulazili u vratolomiju, da sačekamo čoveka koji poznaje svaki kamen na toj planini :D Jo, ups, tek sad vidim da si dao determinaciju! :P Da bar svi radimo ovako: (1) insektolog/ekolog (2) posveti vreme determinaciji biljke (3) priloži dobre fotografije. Ovako ne ostaje posla za botaničare, ili radije ostaje energije za druge stvari. Svaka čast! Ako još postaviš i na portal, popunjavaš biogeografsku mapu Srbije 8)

U vezi ove novine pročitati ovde
« Poslednja izmena: 11.Mar. 2013, 18:21:42 jozi »

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #2 poslato: 11.Mar. 2013, 18:58:47 »
Za portal se podrazumeva, ali ću prethodno sačekati da neko potvrdi. :)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 11.Mar. 2013, 20:12:56 »
Jeste, C.pendula, jedna od par lako prepoznatljivih vrsta. Biću iskren neke vrste su i meni priličan problem čak i sa materijalom u ruci. Inače, prošle godine je jedan poljak objavio debelu knjižurinu Carex-i Evrope i u toj knjizi je mojih 18 fotografija. Autoru je jako žao bilo što ih nije bilo više ali, šta ću, nisam imao više. Dao sam mu slike besplatno (jer je kukao na mali budžet) uz dogovor da dobijem knjigu. Kad je sve bilo gotovo javio mi je da je izdavač odlučio da autorima fotografija ne daje besplatno knjige već da spram broja fotki dobiju umanjenje cene. Meni je tako sledovalo da doplatim oko 60 EUR-a. Iz principa nisam hteo da platim (zato nemam knjigu) i zahvalio sam im se rekavši da bih mogao 2 knjige po punoj ceni da platim da sam im fotografije prodao umesto poklonio.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #4 poslato: 11.Mar. 2013, 20:25:39 »
Hvala na potvrdi. :)

Eh, šteta. Znaju se nažalost takve stvari dešavati na relaciji autor fotografija - autor knjige - izdavač.  ???
Takva izdanja su uvek grdno skupa, ali oćigledno da novac ne stigne do svih zaslužnih.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 12.Mar. 2013, 01:21:26 »
Uh, koje iskustvo :( prljavi kapitalizam >:( ;D
« Poslednja izmena: 12.Mar. 2013, 01:25:03 jozi »

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #6 poslato: 23.Mar. 2013, 13:11:00 »
Uneto na Bioras portal, čeka na verifikaciju zajedno sa jednim Bolboschoenus maritimus. :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 23.Mar. 2013, 17:00:54 »
Overeno.
Imao sam malo težu nedelju, morao da usporim...