Autor Tema: buba mravojed [Curculio venosum]  (Pročitano 2297 puta)

ihi

• Leptir
buba mravojed [Curculio venosum]
« poslato: 29.Jan. 2013, 14:39:42 »
Citat
Poruka izdojena iz

http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,734.0.html

i pokrenuta nova tema

Gabore,

ne konkurišem ovima koji znaju koja je vaš buba, i neće im od mene biti ugroženo obećano pivo, ali želim da vam odgovorim bubom na bubu. Pre 6 godina fotografisao sam ovu "bubu mravojeda" na ogradi moje terase u Rožajama (tako da ne znam njenu ekologiju). Takođe ne znam da li je odnekuda doletela ili dopuzala. A ako mi još kažete koja je ovo moja vrsta, biću zahvalan.
Pozdrav, Ibrahim
« Poslednja izmena: 29.Jan. 2013, 15:12:32 Gabor Mesaros »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: buba mravojed [Curculio venosum]
« Odgovor #1 poslato: 29.Jan. 2013, 15:12:02 »
Ibrahime,

Na mestu gde snimate ove lepe fotografije sigurno ima hrastova jer ovo je jedna vrsta žiška (tvrdokrilci, porodica pipe ili rilaši) koja je svojom ogromnom rilicom izvanredno prilagođena za polaganje jaja u mlade žirove. Naime ženka, čija je rilica još duža, buši rupe u mladim žirovima i u svako polaže po jedno jaje. Rupa se brzo zatvori kako žiri raste. Iz jajeta leže se larva koja se hrani žirom, u njemu se metamorfozira i na jesen ili proleće naredne godine mladi insekt buši sebi put napolje, izleće, pari se, i ciklus se nastavlja.

Reč je skoro sigurno o vrsti Curculio venosus. Inace kod vrsta koje žive kod nas najduzu rilicu imaju zenke Curculio elephas koja moze da bude duza i od celog tela. Kao ova na slici.

Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 29.Jan. 2013, 16:49:57 »
Gabore,
hvala. Vrlo mi je korisna ova informacija. Inače, hrastova u mojoj okolini nema ni na tridesetak km. Ima cerova na nekih petnaestak-dvadesetak kilometara od moje kuće. Da li oni mogu da zamene hrastove? I da li je ova buba tako dobar letač da može da savlada toliko rastojanje?
Pozdrav, Ibrahim

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 29.Jan. 2013, 17:02:11 »
U nedostatku hrasta (zira) mogu da se hrane i leskom (lesnikom) ili kestenom. Za druge vrste mi nije poznato. Istina da ovi insekti aktivno lete ali, 30km, mislim da im je to mnogo. Mogao je doci i sa zirovima koje je neko doneo?
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 29.Jan. 2013, 18:25:18 »
Ne isterujem mak na konac već hajde da isteramo na čistac otkda Curculio v. na mojoj terasi. Naime, nemamo ni kestena (ni divljeg ni pitomog) ali divljih leski i lešnika na pretek. Onda to je to.
Pozdrav, I.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 30.Jan. 2013, 07:32:20 »
Evo novih buba sa surlicom. Mislim da su u pitanju dve vrste. Ali, šta ja imam da mislim, ima neko ko sigurno zna jesu li ili nisu dve. Bube su fotografisane u Rožajama.
Pozdrav, I.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #6 poslato: 30.Jan. 2013, 08:59:00 »
slika 2. Larinus jaceae
slika 3. Larinus turbinatus
slika 4. Cleonis pigra

Sa slike 1 je nemoguce odrediti bilo sta. Slika je tamna, ne vidi se nikakav detalj sa tela a podloga nema nikakav detalj za uporedjivanje kako bi se procenila velicina. Rod Larinus. Mozda L. sturnus ili L. jaceae.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 30.Jan. 2013, 11:49:11 »
Gabore,
hvala.
Evo dopune za prvu fotografiju koja vam je nejasna. Bubu sam, čak, okrenuo i na leđa. Nadam se da će ove dve fotografije pomoći da se razreši njen identitet.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #8 poslato: 30.Jan. 2013, 13:24:16 »
Bube na dve slike iz prethodne poruke nisu iste. Prva odgovara prvoj slici iz vase originalne poruke ali nisam nista pametniji. Najverovatnije je Larinus strurnus.

Druga slika iz prethodne poruke mi se cini da je Larinus turbinatus, znaci ista kao i ona sa 3 slike iz prve poruke. Ona se lako prepoznaje po rilico kaja se kupasto suzava prema napred.

Mozda vam ovo izgleda pomalo zbunjujuce kako to da se nemoze jednoznacno odrediti nesto sa tako ociglednom karakteristikom kao sto je izduzena rilica. Treba da znate da su to tvrdokrilci (Coleoptera) iz porodice surlasa (pipe, rilasi - Curculionidae) koje su po broju vrsta najbrojnije u svetu. Do sada je opisano preko 40.000 vrsta. Mi u nasoj bazi podataka imamo podatke za blizu 800 vrsta a pretpostavlja se da u Srbiji moze da se ocekuje cak do 1200 vrsta dok u Crnoj gori jos i vise! Znaci, odredjivanje surlasa nije lak posao i koristi se puno osobina koja cesto na fotografiji nisu vidljiva.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 30.Jan. 2013, 15:11:49 »
Poštovani Gabor,
da se narodski izrazim, ne daj bože da mislim da je lako determinisati ne riličare, nego ni najobičniju gljivu jer u svakoj vrsti osim očekivanih morfoloških sličnosti ima puno fizičkih nepodudarnosti.
Hvala vam i ne osećajte se, bar što se mene tiče, prozvanim. Svaka informacija mi je korisna, ne u smislu da ću ja sada napredovati u toj oblasti i postati stručnjak, već što će mi stvar/stvor biti donekle jasnija/jasniji.
Pozdrav, Ibrahim