Autor Tema: Spajanje serije slika sa razlicitim dubinskim ostrinama  (Pročitano 2602 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Spajanje serije slika sa razlicitim dubinskim ostrinama
« poslato: 29.Jan. 2013, 11:45:37 »
Pokusavajuci da unapredim slikanje sa binokularne lupe susreo sam se sa problemom da je dubinska ostrina, narocito kod sitnih insekata, jako mala. Cackajuci po internetu nadjoh neki tekst

FRiedel_2005_Digital_imaging_of_beetles_and_other_three_dimensional_insects

Ovde se spominje nekakav software kojim se serija fotografija razlicitih dubinskih ostrina moze sklopiti u jedinstvenu sliku tako da je ceo objekat ravnomerno izostren.

Ima li neko iskustva sa ovim?
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Spajanje serije slika sa razlicitim dubinskim ostrinama
« Odgovor #1 poslato: 29.Jan. 2013, 12:01:43 »
Ako se ne varam, tehnika se zove na engleskom "focus stacking". U teoriji, spaja se više fotografija (odn. njihovih delova) sa tačkom fokusa na različitoj udaljenosti čime željeni objekat postaje u potpunosti oštar. Rekoh, u teoriji, pošto nisam nikad ni blizu pokušao. :(

Pri tome da napomenem da je dubinska oštrina (=koliko ispred i iza tačke fokusa će biti oštro) ista na svakoj fotografiji. Definiše je sam objektiv kojim se fotografiše i njegova žižna daljina. A kao što rekoh, fotografije se razlikuju po tački na objektu koju smo fokusirali - npr. jedna, pa još jedna 1mm ispred, pa mm iza, pa još mm iza itd... Zavisi koliko je "dubok" objekat (u ovom slučaju insekt) kojeg želimo da uslikamo u potpunosti oštrog.
« Poslednja izmena: 29.Jan. 2013, 12:07:58 Saša Rajkov »

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #2 poslato: 29.Jan. 2013, 12:16:55 »
.

Prilično detaljno objašnjeno a dat je i link odakle se može skinuti program za stakovanje.

Ja sam to malo radila u fotošopu, napravi se selekcija oštrog dela a zatim se isečeni deo prenese na drugi snimak. Ima posla oko toga, ali se dobije oštra slika.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 29.Jan. 2013, 12:49:03 »
Eksperimentisem sa programom koji se zove CombineZP. Izgleda ohrabrujuce.

http://www.hadleyweb.pwp.blueyonder.co.uk/CZP/News.htm

Sa 4 slike koje sam slikao sa stalkom i fotopaparatom koji je bio naslonjen na okular binokularne lupe sam dobio nesto iz cega se moze videti potencijal programa. Problem je sto slike trebaju SAVRSENO da nalezu jedna na drugu. Treba vezba i vrlo velika preciznost. Istina, dosta toga se moze ispraviti sa Photoshopom.

Idem da vezbam.  :) :) :)
« Poslednja izmena: 29.Jan. 2013, 16:30:28 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #4 poslato: 31.Jan. 2013, 16:18:18 »
Evo mog skromnog prvog pokušaja. U prilogu su redom:
1. softverski povezan niz od 27 fotografija
2. i 3. prva i poslednja fotografija u nizu (originali)

Aparatura:
Obrnuti 50mm objektiv (stari i razbucan), nakačen na Panasonic FZ7 (ima opciju manuelnog fokusa, što je neophodno ukoliko ne koristite binokular). Kao rezultat dobijaju se fotografije izuzetno male dubine polja (pri najvećem uveličanju, dok je u konkretnom slučaju, zbog veličine subjekta :) situacija malo bolja).

Subjekat:
Mrtva jedinka paličnjaka (poseban red insekata).
Nije urađeno šminkanje pred photo-session (dlačica sa originala je uklonjena na kraju clone alatkom u GIMP-u).
Uz to, možete videti i da jedna noga veoma čudno stoji - stradala je u toku procesa, pa je "zalepljena" natrag.  :D

Osvetljenje:
Prirodna dnevna svetlost. :)
Hvatao sam poslednje popodnevne zrake sunca u sobi, pa je svetlo bilo direktno, a ne difuzno (morao sam skloniti zavese  :-\). Fotografije su uz to ispale i malo preeksponirane, što se vidi po prilično svetlom čelu.
I kompozicija je takva kakva je... Samo htedoh da danas i što pre dođem do rezultata.  ::)

Softver: CombineZP
Samo sam potražio besplatan softver za ovu svrhu, skinuo, instalirao i pokrenuo (posle videh da i u ovom postu stoji link ka istom programu :) ), bez korišćenja bilo kakvih uputa, i podešavanja, pa sam stoga prilično zadovoljan rezultatom. :) Kao što Gabor reče - obećavajuće.  ;D

Kao što se može videti, došlo je do pojave neobičnih šara na pozadini. Rekao bih da je možda do relativno visokog nivoa šuma koji se kod mog fotoaparata javlja već na ISO200 (podešavanje koje je i ovde korišćeno). Ali u slučaju bele, veoma osvetljene ili naknadno prosvetljene pozadine kod uzoraka, ovo ne bi trebalo da predstavlja problem.

Jedno veliko hvala Gaboru što me je inspirisao da pokušam ovo. :)
« Poslednja izmena: 31.Jan. 2013, 16:25:25 Saša Rajkov »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 31.Jan. 2013, 16:22:19 »
Bravo Sasa. Uprkos sumu u pozadini ipak je slozena slika u detaljima kompletnija od polaznih.
Ja jos nema nesto sto da pokazem. Kad bude nesto cega me nece biti sramota, evo i mene.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 31.Jan. 2013, 21:00:44 »
Ovo može da se uradi i u PS manuelnim putem (opcija blend) - tako sam uradio ovog mikroskopiranog insekta, ali naravno u mas-produkciji to nije baš najpogodnije... :-\

Samo podsećam, da u ovom postu smo već vodili jedan dijalog na ovu temu...

« Poslednja izmena: 31.Jan. 2013, 21:03:53 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 03.Feb. 2013, 01:07:50 »
Ja sam čačkao ito CombineZP. Neke od rezultata ste već videli. Nije teško, ali oduzima dosta vremena pa sam hvala bogu na vreme odustao :)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

BubikolRamios

• Guseničica
  • **
    • http://agrozoo.net/jsp/Galery.jsp
« Odgovor #8 poslato: 11.Apr. 2013, 08:46:18 »
Bez macro raila neče biti ništa.
vidi ovo: http://www.youtube.com/watch?v=XeXjpZpaZns

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 03.Dec. 2013, 15:05:46 »
Ne znam da li je iko sa foruma pogledao. Deluje super, ali je za one koji imaju dosta viška vremena. Voleo bih da ga napravim, jer se isplati - ovo je za puriste koji se ne prepuštaju manuelnim rešenjima - skontao sam da bi motor od starog cd-roma poslužio :) Pro rešenje, u svakom slučaju...

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #10 poslato: 14.Apr. 2014, 18:16:07 »
Treba Vam "PS 5 extended", on sam sve slike slozi i blenduje u jednu.
I, netreba Vam sina, moze i iz ruke.