Autor Tema: Ortofoto snimci Srbije  (Pročitano 4426 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Ortofoto snimci Srbije
« poslato: 11.Nov. 2011, 22:12:55 »
Danas mi je Srdjan otkrio jednu tajnu. Na sajtu koji se nalazi na adresi

Geoportal

mogu da se vide ortofoto snimci Srbije rezolucije 10cm, 20cm i 40cm. Ni jedan od njih nije kompletan za celu Srbiju ali kombinovanjem moze da se vidi skoro cela Srbija na snimcima koji lice na Google Earth ali su precizniji i noviji! [proverio sam, nisu noviji,  >:(]

Na tom sajtu ima jos i drugih zanimljivih georeferenciranih podataka.
« Poslednja izmena: 11.Nov. 2011, 23:39:38 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Ortofoto snimci Srbije
« Odgovor #1 poslato: 12.Nov. 2011, 04:22:07 »
Daleko preciznije od Google Eartha. Pitam se da li se ovi podaci mogu nekako skinuti? Da teramo Ruse iz SAS Planeta da ugrade i ovo u program :D

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #2 poslato: 12.Nov. 2011, 10:26:46 »

Da, mnogo bolje od aktuelnog GE.
Jedna zamerka, netačan je datum kada je snimak napravlejn, za St. Pazovu piše da je snimak iz 2010, ali je sigurno rađen pre, verovatno 2008.

Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
  • Odgovaran za HW i SW foruma
« Odgovor #3 poslato: 12.Nov. 2011, 11:38:17 »
Daleko preciznije od Google Eartha. Pitam se da li se ovi podaci mogu nekako skinuti? Da teramo Ruse iz SAS Planeta da ugrade i ovo u program :D

Nema potrebe terati ruse.
Ovi podaci "čuče" na GIS serveru. Karte se lako mogu praviti pomoću rutina iz OpenLayers biblioteke.

A može i bez te biblioteke. Evo primera:
Koristeći ovaj URL: geosrbija.rs/rga/mapserv.aspx?layers=152&map=grunnkart_tema&mode=map&map_imagetype=png32&t=1&mapext=7122910.0+4637149.0+7867271.0+5155732.0&map_size=2000+1500

dobićete nešto ovako:

samo 10 puta veće po broju tačkica i na X i na Y osi.

Evo i opisa nekih elemenata iz URL-a:
- mapext= x1+y1+x2+y2   gde je tačka (x1, y1) donja leva a (x2, y2) gornja desna tačka pravougaonika karte koju dobijate. Koordinate su u Gaus-Kriker (zona 7) sistemu.
!! Budite pažljivi. Argument koordinate mora biti decimalni broj, tj. mora u sebi imati tačku !!
- map_size= x+y  definiše veličinu rasterske slike (tj. karte) koju će te dobiti u pikselima. Mapserver ima predefinisana ograničenja pa vam ostavljam da eksperimentišete i vidite koja je to najveća karta koja se može dobiti.
- layers=x  definiše koji "sloj" podataka želite da vam se prikaže. Na primer, ako želite da vidite na karti kojoj opštini šta pripada stavite l=29. Koji je koji sloj možete videti ako odete na Geosrbija portal.

Evo još jednog "štosa". Želite da na karti prikažete i ortofoto snimak i granicu opštine. Dovoljno je da željene slojeve navedete kao listu u layers parametru. Elementi u listi moraju biti razdvojeni sa SPACE (ili %20 kodom). Primer:

geosrbija.rs/rga/mapserv.aspx?layers=152 29&map=grunnkart_tema&mode=map&map_imagetype=png32&t=1&mapext=7122910.0+4637149.0+7867271.0+5155732.0&map_size=200+150

tj:
geosrbija.rs/rga/mapserv.aspx?layers=152%2029&map=grunnkart_tema&mode=map&map_imagetype=png32&t=1&mapext=7122910.0+4637149.0+7867271.0+5155732.0&map_size=200+150

Te rasterske slike zauzimaju prilično puno prostora. Imajte to u vidu.

Mah svima. SJ

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 12.Nov. 2011, 12:58:16 »
Hvala Srđane! Radi ko sat.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 25.Nov. 2011, 13:27:25 »
Pitanje za nase "hakere" Srđana i Gabora.

Na geosrbija.rs levo u meniju "Tematske karte" pojavi se lista mapa nekih zasticenih podrucja (npr. Djerdap ili Fruska gora). Na klik se (kod mene) nista ne desava, a i za mape koje se otvaraju pojavi se samo jedan deo izabranog lejera u centralnom prozorcicu u kojem se veoma tesko (!!) manevrise.

Kako bih mogao kompletne da skinem te mape - neki trik?

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
« Odgovor #6 poslato: 25.Nov. 2011, 13:49:53 »
Može ali nije jednostavno.

Ti tematski podaci su u vektorskoj formi i nalaze se na njihovom serveru. Neki od tih setova podataka mogu i da se kupe (i nisu baž jeftini).

Da bi se ti podaci prikazali kao karta izvrži se njihova rasterizacija (pretvore se u tačke) i prikaže kao slika. To odradi server geosrbije.

Postupak je onda sledeći. Ta slika se preuzme sa geosrbije u uradi se njena vektorizacija. Činimi se da slika nije georeferencirana pa je i to potrebno uraditi.

Pozdrav. SJ.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 25.Nov. 2011, 13:57:57 »
Jozi
Moraš štiklirati u kvadratić pored npr. Đerdap onda sačekaš i pojavljuju se
karte na ekranu. Kod mene na poslu je slabiji računar pa ide sporo ali
se ipak javljaju karte.Video sam i kartu Jegričke. Sporo se otvaraju, pomeraju i
povećavaju.
Pozdrav Dejan

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 25.Nov. 2011, 14:22:26 »
Morao sam sam sebe da citiram pa da ispravim pitanje.
Meni je dovoljna rasterska varijanta srednjeg kvaliteta (150 dpi ili screen rezolucija).
Da bih to skinio klasičnim metodom kroz taj prozorčić sajta, moram da skačem sa dela na deo (da čekam :-\ nekoliko minuta), da grabujem sadržaj ekrana i da naknadno u editoru sklopim kolaž malih mapa u celokupnu veliku.
Da li može da se "zaobiđe" to čekanje koje pominje i Dejan, npr. na način sličan ovom iz gornjeg Srđanovog posta?

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
« Odgovor #9 poslato: 25.Nov. 2011, 14:43:40 »
Da li može da se "zaobiđe" to čekanje koje pominje i Dejan, npr. na način sličan ovom iz gornjeg Srđanovog posta?

Može.
Otvoriš geosrbiju i otvoriš tematske karte.
Staneš mišem na kartu koja te interesuje.
Zavisno od brauzera negde će ti se prikazati link koji "čuči" ispod te karte. On je tipa: javascript:AVloadURLIframeTab('ifr_result',%20'east-tab-panel',%20'east-tab-2-panel',%20'default_metadataDisplay.aspx?layerId=176'); recimo za Goliju.
Bitna ti je varijabla layerId=176. To piše na kraju linka. Upamtiš to 176 i prepraviš link u postu koji sam poslao i to je to...
NPR: http://www.geosrbija.rs/rga/mapserv.aspx?layers=176&map=grunnkart_tema&mode=map&map_imagetype=png32&t=1&f=&u=&w=&mapext=7418126.+4786217.+7480156.+4826787.&imgext=Golija&map_size=200+100

Sad gadjaj kvadrate i podešavaj rezoluciju da bi manje spajao u FotoŠlogu.

Mah. SJ